Polski Atlas Etnograficzny

Kowalewo

Pytanie 78
---
Pytanie 79

Pasiaste spodnie: "spodnie zachowały się do lat 20 XX wieku. Były białe w czarne pasy, należały do ubioru świątecznego" ‘Maciejówki’ – pojawiły się ok. 1870 r. , zaginęły po II wojnie światowej (były granatowe). Kaszkiety – pojawiły się na krótko przed wojną japońską (1905) zaginęły po II wojnie światowej.

Pytanie 80

Granatowe bluzki – należą do stroju odświętnego nazwa na obuwie z drewnianą podeszwą i skórzanym wierzchem: 'chodaczki'. Zaginęły po II wojnie światowej.

Pytanie 81

"Noszono długie spódnice (czarne, granatowe, brązowe), a także 'kabatki' do połowy bioder, zapinane były pod szyją, ze stojącym kołnierzem, często aksamitne oraz duże chusty czarne z frędzlami, fartuchy turkusowe z tafty". Strój ten noszony jest na różne święta i uroczystości. Starsze kobiety zakładają dodatkowo koronkowe czepki haftowane ze wstążkami, czasem zw. ‘krymkami’.

Pytanie 82

Starsze kobiety posiadają narzuty naramienne (w kratę lub w pasy), 2x2 m. Składana była w trójkąt lub prostokąt, noszona tylko na ramionach, a w razie potrzeby używana zamiast koca. Do niedawna starsze kobiety posiadały białe, lniane ‘płachetki’ do sprawunków, które nosiły na plecach wiązanie chustek: pod brodą, do tyłu – młodsze kobiety. Po II wojnie światowej popularne było wiązanie a' la Brigitte Bardot. Chustkę zakładano na głowę i obwiązywano jej końce naokoło szyi.

Pytanie 83
---
Pytanie 84

We wsi są w użyciu fartuchy z frędzlami u dołu (zastępowane koronką). Świąteczne były z jedwabiu, na co dzień kretonowe. Obecnie na święta są z tafty, na co dzień z gorszego płótna.

Informacje

  • Sygnatura: 12.22.VIII
  • Gmina: Kamieniec
  • Powiat: grodziski
  • Województwo: wielkopolskie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl