Polski Atlas Etnograficzny

Okszów

Pytanie 78

„Sukmany – kolor brązowy, sfałdowane od pasa w dół. W pasie wcięte. Kieszenie obszywane czerwono (lamówką?). Kołnierz stojący, niski. W pasie opasywano się krajką. Nosili starsi od święta i na co dzień. Zanikały w okresie międzywojennym. Noszono je wiosną i jesienią. ”.

Pytanie 79

Maciejówki’ zaginęły w okresie międzywojennym. Czapki rogatywki: "noszono rogatywki z białym i czerwonym otokiem. Prawdopodobnie zanikły przed II wojną światową".

Pytanie 80

„’Maciejówka’ – były one granatowe, zanikły podczas II wojny światowej” „tuż przed II wojną dzieci szkolne zaprzestały nosić rogatywki z daszkiem”. Drewniane buty: „’trepki’, zanikły ok. II wojny światowej. Spód drewniany – góra ze skóry”.

Pytanie 81

Strój kobiecy zaginął w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, jednak "używane są jeszcze podczas dożynek oraz podczas procesji kościelnych, był to gorsecik, wstążki i korale sztuczne. Nosiły dziewczęta".

Pytanie 82

Gorsety: „nie są noszone, ale były używane do niedawna (zanikły po II wojnie światowej). Ostatnio nosiły je dziewczynki podczas świat. ” Drewniana podkładka zaginęła w okresie międzywojennym. Chustki: „kobiet wiążą chustki pod brodą bądź też z tyłu na karku”.

Pytanie 83
---
Pytanie 84

Zapaski – fartuchy: „po I wojnie światowej do wsi przyjechała kobieta z „Galicji”, która nosiła fartuszki z frędzelkami. Nosił on nazwę ‘zapaska’, był z lnu z pasami pionowymi, koloru zielonego i czerwonego. Miejscowe kobiety takich nie nosiły. Miejscowa nazwa fartucha – ‘zapaska’”.

Informacje

  • Sygnatura: 37.28.V
  • Gmina: Chełm
  • Powiat: chełmski
  • Województwo: lubelskie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl