Polski Atlas Etnograficzny

Sędzin

Pytanie 78

Dawniej nosili: ‘sukmany’ – do ok. 1895 r. , były długie, obcisłe w pasie, niżej fałdy z czarnego sukna, miały wykładany kołnierz. ‘Buchy’ – podobne do sukmany, szyte były z czarnego sukna, luźne, nie były obcisłe w pasie i bez fałd (zaginęły ok. 1905 r. ). ‘Kaftany’ noszono z sukna czarnego lub ciemnogranatowego, były marszczone (zaginęły przed I wojną światową, znane były od czasu powstania w 1861 r. ).

Pytanie 79
---
Pytanie 80

Maciejówki’ – były popularnego I wojnie światowej (wiąże się to z legionistami Piłsudskiego), zaginęły pod koniec okresu międzywojennego. ‘Kaszkiety’ – powszechne w tym samym czasie co ‘maciejówki’, granatowe bluzki. ‘Jaki’ były w różnych kolorach (nie tylko granatowe), rozpowszechniły się w czasach wojny japońskiej, zaginęły ok. 1925 r. Drewniane buty: ‘dyby’, ‘drewniane pantofle’ – drewniane spody, skórzana cholewka, pojawiły się ok. 1886 r. – nosili je bogatsi. Obecnie zanikają.

Pytanie 81

Strój kobiecy zaginął w XIX w. Kobiety nosiły: kaftaniki obcisłe w pasie, a niżej pofałdowane „w rurki” z sukna czarnego lub granatowego. Był to strój odświętny. Noszono długie „suknie” z cienkiej wełny lub ‘kaźmity’. Były także „półszubki sięgające po kolana”. Jako ozdoby noszono prawdziwe korale lub bursztynowe ozdoby. Elementy te zaginęły ok. 1895 r.

Pytanie 82

Gorsety: zaginęły w okresie międzywojennym. Obecnie zakładają je dziewczęta na święta kościelne. Wiązanie chustek: pod brodą, także z tyłu na karku. Śmiano się tu z biednych kobiet ‘borowiaków’, które przyjeżdżały tu dawniej (przed I wojną światową) na żniwa z okolic Częstochowy, które wiązały chustki z tyłu również w niedzielę. Miejscowe kobiety w niedzielę używają tylko ‘chust tureckich’, które zarzucają na głowę, (końce wiszą na piersi, nie wiążą).

Pytanie 83
---
Pytanie 84

Dawniej noszono fartuchy częściowo z frędzli – z płótna (różowe, niebieskie, czarne).

Informacje

  • Sygnatura: 20.19.X
  • Gmina: Zakrzewo
  • Powiat: aleksandrowski
  • Województwo: kujawsko-pomorskie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl