Polski Atlas Etnograficzny

Wołkowyja

Pytanie 78

Występowanie: 'sirak' (krótszy od 'huni', po kolana), 'łejbyk' - czarna długa kamizelka, bez rękawów, obszyta białą i czerwoną włóczką. Informatorzy uważają, że był to strój codzienny i odświętny noszony zarówno przez Polaków jak i Bojków. (nosili starsi i chłopcy) strój zaginął po 1947 r.

Pytanie 79

Kapelusze: „Bojkowie nosili czarne kapelusze z muszelkami (jak na podhalu) z krysami podciągniętymi do góry - ‘kapeluch’ . „Kapelusz słomiany ze słomy żytniej noszono (Bojkowie i Polacy) latem. Krysy noszono prosto lub podwijano do góry. Nosili starsi i młodzi”. ‘szapka barankowa’ – kolor czarny – materiał skóra barania. Zanikły w 1947 r. ‘soroczka’ – lniana na niedzielę, konopna na co dzień. Gdy było ciepło wypuszczano koszulę na spodnie. Brzegi koszuli były wyszywane czerwonym haftem. Zanikły w 1947 r. „Huni – rodzaj płaszcza – długi po kostki – przepasywany w pasie pasem skórzanym lub sznurem. Wszystkie brzegi wyszywane czerwoną nicią. Kolor ciemno-czarny”. „’Płachta’ lniana lub konopna, 2x2 m. , biały kolor. Służyła jako płaszcz przeciwdeszczowy mężczyźnie oraz jako prześcieradło. Nosili mężczyźni starsi. Zanikł w 1947 r. Spodnie : 'nahanki' były "spodnie z lnu lub konopi. Nogawki przy kostkach przywiązane do nogi. Rozporek miały trochę z boku. Noszono je na sznurku wiązanym w pasie. Nosił on nazwę ‘hacznyk’. Zanikł ok. 1947 r. " ‘Chołoszni’ – spodnie w formie rajtek, kolor czarny lub siwy – materiał sukno. Strój odświętny. Zanikły w 1947 r. ” Pas: szeroki, skórzany z przegródkami, na fajkę i ‘protyczku’ do przetykania fajki oraz zapałki i pieniądze. Pas noszono na koszuli. Zanikł w 1947 r. ”.

Pytanie 80

‘Chodaki’- ze skóry podobne do prymitywnych kierpców. Wyżej butów noszono jako owijacze tzw. ‘wołoku’, sznur wełniany koloru czarnego zakończony sznurkiem lnianym lub konopnym zwanym ‘ostricznyk’ (dł. ok. 60 cm). ‘Wołoka’ miała długość do 3 m. Nosili wszyscy, kobiety, mężczyźni i dzieci. Zaginęły w 1947 r.

Pytanie 81

„ Noszono ‘wołoky” jak mężczyźni”. „’Farbanky’ – spódnice ze lnu lub konopi albo wełny. Koszule lniane jak mężczyźni. ” Gorset: „gorsety kupne z ornamentacją roślinną i geometryczną naszytą z paciorków. Nosiły dziewczęta i starsze kobiety do 1947 r. Noszono tylko od święta”.

Pytanie 82

Drewniane podkładki: "'chimla’ – kółko drewniane z dwoma sznurkami do przywiązywania do włosów. Na to zakładano czepiec – ‘czepyc’. ‘Chimlę’ nosiły tylko mężatki do 1947 r. Chustki: „do 1947 r. dziewczęta nosiły chustki pod brodą a kobiety zamężne wiązane do tyłu na karku. Obecnie tak samo”.

Pytanie 83

Płachta turycka’, wełniana, czarna z siwymi lub żółtymi pasami, ok. 2x2 m.

Pytanie 84
---

Informacje

  • Sygnatura: 33.38.XI
  • Gmina: Solina
  • Powiat: leski
  • Województwo: podkarpackie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl