Polski Atlas Etnograficzny

Olszanka

Pytanie 78

Strój męski zaginął po II wojnie światowej latem: z lnu – koszula i spodnie na wierzch z paskiem zimą: samodziały, wełniane ‘kapoty’ i spodnie, pasek, serdak, kożuchy, nakrycie wierzchnie z kapturem, do ziemi. Do I wojny światowej strój nosili wszyscy, do II wojny starcy.

Pytanie 79

Maciejówki” noszono do II wojny światowej.

Pytanie 80

Maciejówki” znane od bardzo dawna, noszone do II wojny światowej ‘obijaki’, ‘korki’ po II wojnie zanikły ‘klompy’ – całe drewniane wyrabiane świdrem (zaginęły po II wojnie światowej).

Pytanie 81

Strój kobiecy: na przełomie XIX i XX w.: Bieliznę miały tylko lnianą własnej roboty, czasem spódnicę także (spódnica nazywa się ‘kitel’, była w kolorowe pasy, układana w cztery fałdy). Bluzki miały krój męskich koszul. Stare kobiety nosiły czepce białe z koronkami. Znane były też duże chustki jedwabne z frędzlami. Noszono latem do II wojny światowej. Zimą z sukna samodziałowego spódnice i bluzy z flaneli kupowanej lub ‘sarafan’ samodziałowy (spódnica z plecami bez szwów).

Pytanie 82

Dziewczęta nosiły gorset na koszulę chustki: do tyłu i pod brodą (ostatni sposób wszedł w użycie po II wojnie światowej). Starsze kobiety wiązały do tyłu zapaski: kobiety nosiły fartuchy z wełny wyszywane i z koronką.

Pytanie 83

Była znana duża chusta, którą nazywano ‘chustą’ (zanikła po I wojnie światowej), była z wełny, miała różne kolory oraz w kwiaty, wymiary 1,5x1,5 m.

Pytanie 84

Zapaska: zaginęła po I wojnie światowej, częściowo z frędzli, w różnych kolorach, z wełny.

Informacje

  • Sygnatura: 33.11.XVI
  • Gmina: Przerośl
  • Powiat: uwalski
  • Województwo: podlaskie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl