Polski Atlas Etnograficzny

Komańcza

Pytanie 78

"Noszono płaszcz z czarnego sukna zwany 'czuhani'. 'Wułoki' z kolei to dwa sznurki z wełny farbowanej na czarno, którymi owijano nogi dookoła, aż do kolan, by było ciepło. Zanikły ok. 1947 r. 'Chołoszni", czyli białe, sukienne spodnie. Zanikły przed II wojną światową".

Pytanie 79

‘Czuchani’ – płaszcz do połowy ud z sukna czarnego noszono do końca II wojny światowej. ‘Wułoki’ – 2 sznurki z wełny farbowanej na czarno, owijano dookoła nogi, aż do kolana, by było ciepło – zanikło w 1974 r. ‘Huni’ – nosiło się tylko do II wojny światowej (materiał – sukno) ‘hołoszni’ – białe sukienne spodnie, zanikły przed II wojną światową. Drewniaki: ‘chodaky’ ze skóry noszono jeszcze do II wojny światowej. Chodaki były podobne do prymitywnych kierpców góralskich bez podeszwy.

Pytanie 80

Chodaki: "pojawiły się i zanikły przed II wojną światową".

Pytanie 81

Gorsecik – ‘łajbik’, koszula – ‘czachłyk’, spódniczka – ‘spidnicia’, fartuch – ‘zapaska’. Strój ten uzupełniała jeszcze ‘krywalka’ – rodzaj kołnierzyka, na który kładzie się korale strój noszono do 1947r. , nosiły kobiety i dziewczęta; te ostatnie zakładały jeszcze wstążki.

Pytanie 82

„starsze kobiety noszą do dziś kupowane w sklepach pasiaste pledy z frędzlami” ‘chamełka’ – z drutu zaniknęła w 1946 r. „wszystkie kobiety teraz i w tradycji wiążą chustkę pod brodą, a podczas pracy w polu czasem do tyłu ‘pod czupiec’”.

Pytanie 83

‘płachta’ – biała a na brzegach trzy do pięciu czerwonych pasów (1,5x1,5 m do 2x2 m). Nosiły dziewczęta i kobiety w niedzielę i święta. Zanikły ok. 1930 r.

Pytanie 84
---

Informacje

  • Sygnatura: 32.38.X
  • Gmina: Komańcza
  • Powiat: sanocki
  • Województwo: podkarpackie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl