Polski Atlas Etnograficzny

Łąka

Pytanie 78

‘Sukienioki’ – spodnie jasnoniebieskie bez rozporka, noszone na sznurku. Materiał – sukno tockie. Noszono do I wojny światowej. Nosili młodzi i starsi – odświętnie. Do tych spodni noszono koszule wypuszczone z konopnego (starsi) lub lnianego płótna (młodsi). Koszule były wiązane tasiemką pod szyją. Przed I wojną światową nastała nowa moda. Kupowano płótno w mieście i szyto koszulę i haftowano białymi nićmi kołnierz i mankiety. Zanikły po I wojnie światowej.

Pytanie 79

Pasiaste spodnie: "zwane 'sukienioki' - były jasnoniebieskie, bez rozporka, zawiązywane na sznurek, szyte z sukna".

Pytanie 80

Od niepamiętnych czasów do I wojny światowej noszono ‘kabot’ chodaki: ‘drewniaki’ – buty na drewnianej podeszwie, używano jedynie w czasie II wojny światowej".

Pytanie 81
---
Pytanie 82

Noszono ‘rańtuch’ – białą lnianą chustę narzucaną na ramiona. Chusta była obrąbiona na brzegach kolorowym haftem. Nosiły dziewczęta i mężatki, ostatni tylko stare kobiety. Zanikło podczas I wojny światowej. Gorset –one robione na sposób krakowski, kolor granatowy, materiał - aksamit we wsi stosowano drewniane podkładki / obręcze – ‘chemyłka’ z pręta lub trzciny, nosiły tylko mężatki wiązanie chustek – tylko pod brodą, teraz i w tradycji, tylko w czasie żniw, gdy było gorąco, zawiązywano chustkę do tyłu na karku.

Pytanie 83
---
Pytanie 84

Zapaska’ – noszona do II wojny światowej, białe płótno, rzadziej kolorowe (różowe, niebieskie, granatowe, czarne).

Informacje

  • Sygnatura: 32.34.X
  • Gmina: Trzebownisko
  • Powiat: rzeszowski
  • Województwo: podkarpackie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl