Polski Atlas Etnograficzny

Kłudzie

Pytanie 78

Mężczyźni nosili ‘kapoty’ z ‘dreliszku’ (jest to rodzaj kurtki). Zaginęły pomiędzy I i II wojną światową. Noszono tylko w zimie (kolor czarny).

Pytanie 79

„Noszono czarne lub brązowe spodnie wełniane z wełny tkanej na warsztatach tkackich we wsi. Tkanina zwana ‘dreliszek’. Zanikły ok. 1939 r. ”.

Pytanie 80

Maciejówki’ zaginęły pomiędzy I i II wojną światową. Drewniaki: używano butów, które mają skórzane wierzchy a drewniane zelówki, ale tylko podczas II wojny światowej (z powodu trudności ze zdobyciem innych butów). Nazwa ‘drewniaki’.

Pytanie 81

Sorc’ – wełniana spódnica marszczona w pasie, w pasy czarne lub granatowe i białe. Zanikły w okresie międzywojennym. Odświętny strój. Noszony we wszystkich porach roku.

Pytanie 82

Zapaska (naramienna) – zaginęły po I wojnie światowej zapaska ( na spódnicy) – ‘zapaska’ lub ‘powiślanka’ na co dzień noszą starsze kobiety, rzadziej od święta. Wiązania: - wiązanie z tyłu na karku „na babkę”– upowszechnił się w latach 30 XX w. - wiązanie pod brodą - wiązanie pod brodą, natomiast końce związywano na karku (używane podczas mrozów).

Pytanie 83
---
Pytanie 84
---

Informacje

  • Sygnatura: 31.28.IX
  • Gmina: Solec nad Wisłą
  • Powiat: lipski
  • Województwo: mazowieckie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl