Polski Atlas Etnograficzny

Jaźwiny

Pytanie 78

Tradycyjne stroje zaginęły po I wojnie światowej. Mężczyźni nosili: ‘płócienice’ poniżej kolan z płótna w kolorze białym, wyszywane koło kołnierza i na rękawach – czerwone i żółte nici, portki z płótna przepasane paskiem, trzewiki, na głowie magierka – latem słomiany kapelusz. ‘Płucienica’ była rozcinana z tyłu, dopasowana do figury właściciela, rozcięcie obszyte nićmi.

Pytanie 79
---
Pytanie 80

Drewniaki: pojawiły się we wsi w czasie I wojny światowej, noszono je również podczas II wojny światowej.

Pytanie 81

Dawny strój kobiecy wyglądał następująco: na głowie ‘kotka’, gorset ubrany na haftowaną bluzkę, spódnicę na dole obszytą ’szczotką’, na spódnicy zapaska lniana, na nogach trzewiki. Na ramiona wełniane chusta w kant (latem cieńsze, zimą grubsze). Wełniane chusty noszono jeszcze po II wojnie światowej.

Pytanie 82

Gorsety: wiązane, noszone przez kobiety od święta. ‘Kotki’ – były to chustki założone na głowę, upięte szpilkami. We wsi była specjalistka od takiego układania. Na co dzień nosiły chustki wiązane „pod brodą”.

Pytanie 83

Po I wojnie światowej, a niektóre kobiety po II wojnie światowej nosiły chusty wełniane kwadratowe o boku 130 cm. ‘Kracianka’, ‘grubo chustka’. Noszona na ramionach, jak było chłodno to zakładano na głowę.

Pytanie 84

Przed 1900 r. Kobiety nosiły zapaski z frędzlami, były one z lnianego płótna.

Informacje

  • Sygnatura: 29.34.X
  • Gmina: Czarna
  • Powiat: dębicki
  • Województwo: podkarpackie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl