Polski Atlas Etnograficzny

Borszowice

Pytanie 78

Do I wojny światowej mężczyźni nosili białe sukmany, ‘bekasze’ – zielone, rozcięte w pasie. Nakrycie głowy: ‘krakówki’- czerwone czapki obszyte barankiem i ‘rogatywki’(4 duże rogi). Na co dzień zakładali ‘magierki’ – wełniane , białe z ornamentem czerwonych kwiatów. Pas nosili ‘kowany’ – skóra nabijana mosiężnymi kółkami (70 l. temu). Spodnie nosili pasiaste lub w kratę, czarne lub brązowe.

Pytanie 79

Po I wojnie światowej nosili granatowe czapki z daszkiem – ‘maciejówki’ – noszono w latach 30. XX w.

Pytanie 80

‘Drewniaki’ pojawiły się w czasie I wojny światowej – „za Niemca”. Po II wojnie światowej ‘drewniaki’ przestano nosić.

Pytanie 81

Przed 60 laty kobiety nosiły: kaftanik, fartuch, spódnicę do ziemi z 4 brytów, sfałdowana z 7 łokci materiału – ‘rzesiste’. Na głowie nosiły chusty, trzy razy owijane wokół głowy – wiązane ‘na szmatki’ – do I wojny światowej. Pod chustką nosiły ‘czepki’. Do kościoła szły w czepkach ze świecidełkami. Dziewczyny chodziły bez chustek, jeśli ubierały, to wiązały „pod brodą”. Do ślubu panna młoda ubierała ‘stójnik’ – tekturowe kółko owinięte wstążką, od niego odchodziło do tyłu 20 długich wstążek. Na koszule nosiły gorsety, czarne lub granatowe. Na ramionach nosiły narzuty – ‘burcanki’ – prostokątny kawał materiału, marszczony z jednej strony. ‘Burcanka’ mogła być użyta jako zapaska. Bogata kobieta miała i zapaskę i ‘burcankę’. Jako dodatek do stroju nosiły korale – 8 nitek „która ją nie miała, to się nie wydała”.

Pytanie 82
---
Pytanie 83

Do i wojny światowej nosiły chusty 3 razy na głowie owijane i wiązane ‘na szmatki’. Dziewczęta wiązały pod brodą – dziś jest to powszechne wiązanie.

Pytanie 84
---

Informacje

  • Sygnatura: 26.31.XI
  • Gmina: Imielno
  • Powiat: jędrzejowski
  • Województwo: świętokrzyskie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl