Polski Atlas Etnograficzny

Radzice

Pytanie 78

Obecnie starsi mężczyźni noszą jeszcze lniane koszule do pracy. Po I wojnie światowej noszono jeszcze sukmany.

Pytanie 79
---
Pytanie 80

Noszono we wsi ‘kaszkiety’ (‘maciejówki’) obecnie noszą koło domu ‘trepy’ – buty na drewnianym spodzie (‘drewnioki’). Kupują je na jarmarku.

Pytanie 81

Ze stroju tradycyjnego zachowało się: ‘zapaski’ do pasa, ‘fartuch’ na ramiona lub zapaska do pasa lub „na odzywkę”. Jest to strój niewygodny, bo ciężki. Zakładają go starsze kobiety na niedzielę. Przed I wojną światową noszone były lniane koszule. ‘Wełniaki’ – noszone jesienią i zimą, zakładane od święta.

Pytanie 82

Pasiaste narzuty naramienne – ‘zapaski’ noszono, gdy było chłodno. Zakładano na zwykłe sukienki. Podczas żałoby zakładają zapaskę ciemniejszą (np. na czarnym tle zielone pasy). Ciemniejsze są również wełniaki i chusty. Zapaska na spódnicy – ‘fartuch’ noszą wszystkie kobiety. Dawniej noszono częściej „fartuch do spódnicy”, dzisiaj noszą częściej ‘zapaski’. Wiązanie chustek: pod brodą – od święta, do tyłu - na co dzień (róg się chowa, na wierzchu jest węzeł). Dawniej – do wojny wiązano zawsze do tyłu. ok. 80 lat temu chustki wiązano naokoło głowy: najpierw do tyłu, później do przodu i nad czołem zawiązywano.

Pytanie 83
---
Pytanie 84
---

Informacje

  • Sygnatura: 26.26.XIV
  • Gmina: Drzewica
  • Powiat: opoczyński
  • Województwo: łódzkie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl