Polski Atlas Etnograficzny

Regnów

Pytanie 78

Strój męski zaginął przed I wojną światową. Noszone były: granatowe, wcięte w pasie, długie sukmany, spodnie granatowe lub czarne, buty z cholewami (teraz nie noszą, bo są drogie), lniane koszule, których gors, mankiety i kołnierzyk pokrywano płótnem. Po I wojnie światowej pojawiły się marynarki.

Pytanie 79
---
Pytanie 80

Maciejówki’ noszono do II wojny światowej – ‘czapniki’. Do I wojny światowej noszono tu granatowe kaftany z kołnierzami wywijanymi stojącymi lub bez kołnierzy. Obecnie noszą we wsi ‘trepy’ – skórzane na drewnianej podeszwie. Używane są koło domu (nie pamiętają, kiedy się pojawiły).

Pytanie 81

Ze starego stroju zachowały się: ‘wełniaki’ – noszone przez starsze kobiety w zimie, ‘zapaski’ – noszone powszechnie, ‘fartuchy’ – noszą starsze kobiety. Zniszczone na co dzień, lepsze od święta.

Pytanie 82

Pasiaste narzuty naramienne – ‘zapaski’. Noszą kobiety i dzieci, gdy jest chłodno. Wełniane zapaski na spódnicy – ‘fartuchy’ noszą tylko starsze kobiety wiązanie chustek – „pod brodę” (powszechne od wojny) i „do tyłu” (do pracy) przed I wojną światową chustki wiązano naokoło głowy i wiązano nad czołem. Były to duże chustki. Tę formę wiązania stosowano „do wielkiego stroju”, gdy ubierano się odświętnie.

Pytanie 83
---
Pytanie 84
---

Informacje

  • Sygnatura: 26.25.VI
  • Gmina: Regnów
  • Powiat: rawski
  • Województwo: łódzkie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl