Polski Atlas Etnograficzny

Zarzęcin

Pytanie 78

Przetrwały jedynie lniane koszule przed I wojną światową noszono od święta białe sukmany przepasane czerwonym pasem, ciemne spodnie (czarne, granatowe), kamizelki w paski czerwone i niebieskie, buty z cholewami, białe lniane koszule z wyszywanym kołnierzem (czarne i czerwone nicie) – przód koszuli naszyty był białym cienkim płótnem (od święta), na co dzień była cała lniana.

Pytanie 79

Maciejówki’ nosi nadal kilku starych gospodarzy.

Pytanie 80

Ok. 50 l. temu noszono w zimie ‘drewnioki’ koło domu na skarpetki lub onucki. Były praktyczne, bo ciepłe. Używano ich także w czasie II wojny światowej do chodzenia po wiosce. Obecnie koło domu noszone są ‘trepy’ – wierzch skórzany, a spód drewniany.

Pytanie 81

U starszych kobiet zachowały się tylko – lniane koszule, ‘wełnioki’ („noszą w zimie i tylko starsze kobiety, młode nie chcą nosić, ponieważ są ciężkie, a ludzie delikatne”) – spódnice i ‘zapaski’ – do pasa i od pasa. Zapaski naramienne noszą także młode kobiety. Młode kobiety ubierają się po miejsku, ale dziedziczą wspomniane elementy.

Pytanie 82

Zapaski’ – pasiaste narzuty naramienne, jest to powszechne okrycie na sukienki. Wiązanie chustek: do tyłu – dawniej powszechne, pod brodą – „jest to niemiecki system” zaczęto tak wiązać poI wojnie światowej. Obecnie oba są stosowane, drugi powszechniejszy wśród młodych kobiet. Do I wojny światowej kobiety wiązały chustkę ‘na czepek’, ‘na okrąg’ – najpierw do tyłu, a później okręcano jeszcze raz głowę i wiązano z przodu nad czołem. Duża chusta na głowę to ‘solonka’.

Pytanie 83

Były tylko duże chustki ‘szalnówki’ z frędzlami, którymi się okrywano.

Pytanie 84

Do II wojny światowej były fartuchy obszyte ‘zębami’ (frędzlami).

Informacje

  • Sygnatura: 24.27.IV
  • Gmina: Mniszków
  • Powiat: opoczyński
  • Województwo: łódzkie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl