Polski Atlas Etnograficzny

Węgrzynowice

Pytanie 78

Strój męski zaginął przed I wojną światową jeszcze podczas II wojny światowej jeden gospodarz nosił sukmanę przepasaną pasem.

Pytanie 79

Maciejówki’ powszechnie noszono do II wojny światowej. Obecnie noszą je tylko starsi gospodarze.

Pytanie 80

Chodaki: ‘drewnioki’ - noszono je do młócki, nogi przed założeniem owijano gałganami. Noszono drewniaki z drzewa osikowego, najczęściej do chodzenia po zagrodzie do 1930 r. Zarówno kobiety jak i mężczyźni, kupowane na jarmarkach.

Pytanie 81

Zachowały się: ‘wełnioki’ – wełniane, pasiaste spódnice, zapaski: ‘zapasecka mała’ – fartuch, ‘zapaska duża’ – na ramiona. Ubiory te nosi się zimą, ponieważ są bardzo ciepłe i ciężkie.

Pytanie 82

Gorsety noszą tylko do chorągwi wiązanie chustek: do końca XIX w. duże chustki ‘dzikówki’ wiązano ‘na czepek’ okręcano dwukrotnie wokół głowy. Chustki wiąże się do tyłu – do pracy, pod brodę – od święta (wiązanie nowsze od II wojny światowej). Młode dziewczęta nie noszą chustek lub zakładają takie, które kupiły w mieście, wiążą według panującej mody.

Pytanie 83
---
Pytanie 84

Przed I wojną światową noszono duże chustki z frędzlami ‘szalinówki’ jako okrycie w zimie. Obecnie noszą je tylko starsze, biedniejsze kobiety. Przed I wojną światową kobiety nosiły zapaski z frędzlami u dołu.

Informacje

  • Sygnatura: 24.25.XII
  • Gmina: Budziszewice
  • Powiat: tomaszowski
  • Województwo: łódzkie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl