Polski Atlas Etnograficzny

Kocierzowy

Pytanie 78

Po I wojnie światowej noszono jeszcze ciemne surduty, wcięte w pasie, z tyłu kloszowe, pasy rzemienne własnej roboty, lniane spodnie i koszule które miały obszywkę, bez kołnierza z płótna fabrycznego.

Pytanie 79
---
Pytanie 80

Przed I wojną światową wszyscy nosili ‘maciejówki’ i ‘kaszkiety’. Noszono je do II wojny światowej. Drewniaki: do II wojny światowej noszono ‘drewnioki’ z olszyny, również zimą, ponieważ były ciepłe. Obecnie noszą ‘trepy’ – spód drewniany, cholewka - skóra.

Pytanie 81

Zachowały się: ‘wełnioki’ – spódnica pasiasta, ‘zapaski’ naramienne i ‘zapaski’ do pasa, czyli fartuchy. Zapasek używają wszystkie kobiety gdy jest zimno do prac w polu. Cały strój noszą kobiety biedne, inne się wstydzą: „wszyscy mają palta, jesionki”. Do II wojny światowej okrywano się dużymi chustkami: „mieli jesionki cienkie i grube, teraz inna moda, chodzi się w palcie”.

Pytanie 82

Wiązanie chustek: dawniej wiązano „w tył, tak że róg wiewał”. Obecnie różnie wiążą (od I wojny światowej). Do pracy najczęściej w tył, a w niedzielę pod brodę – tylko starsze. Młode już nie noszą chustek.

Pytanie 83
---
Pytanie 84
---

Informacje

  • Sygnatura: 23.28.X
  • Gmina: Gomunice
  • Powiat: radomszczański
  • Województwo: łódzkie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl