Polski Atlas Etnograficzny

Wistka

Pytanie 78

Koszula – w XIX w. noszono lniane, przed I wojną światową koszulę lnianą noszono do pracy, a od święta naszywano mankiety, przód i kołnierz płótnem kupnym. Kobiety szyły koszule. Po I wojnie światowej koszule całe szyto już z płótna, lniane używano już tylko do pracy. Obecnie nie nosi się już lnianych koszul. ‘Czarne kapoty’ – w XIX w. i do I wojny światowej były noszone, ‘paceśne, zgrzebne spodnie z mufką’ (wkładane do wysokich butów). Wysokie buty do I wojny światowej noszono w lecie i w zimie, później tylko w zimie.

Pytanie 79

Kaszkiety (‘maciejówki’) zaginęły po I wojnie światowej. Pasiaste spodnie nosili przed I wojną światową.

Pytanie 80

Drewniane chodaki – ‘drewnioki’ noszono koło domu przed II wojną światową, obecnie koło domu noszą ‘trepy’ – skórzane buty z drewnianą podeszwą.

Pytanie 81

Zachowały się: ‘wełniok’ – noszą w zimie, od święta, starsze kobiety, ‘zapaskę’ – powszechnie używano przez kobiety na co dzień, ‘fartuchy’ – zapaski na spódnice, nadal noszą starsze kobiety.

Pytanie 82

Pasiaste narzuty naramienne ‘zapaski’ są używane powszechnie, lecz tylko w obrębie wsi, mieszkańcy nie ubierają ich wyjeżdżając do miasta. Noszą gdy jest zimno, zakładają na sukienkę. Wełniane zapaski na spódnicę ‘fartuch na opas’. Rzadko je noszą ponieważ są niewygodne i ciężkie. Chustka: przed I wojną światową chustki nosiły wszystkie kobiety, później tylko starsze. Wtedy też wiązano je ‘na czepek’. Obecnie „do roboty wszyscy wiążą chustki do tyłu ‘w tyłu. Na niedzielę, święto i inne ‘pod brodę’”.

Pytanie 83
---
Pytanie 84
---

Informacje

  • Sygnatura: 21.28.XII
  • Gmina: Strzelce Wielkie
  • Powiat: pajęczański
  • Województwo: łódzkie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl