Polski Atlas Etnograficzny

Korczyska

Pytanie 78

Stroje zaginęły. Tylko kilku gospodarzy nosi jeszcze lniane koszule do pracy. Dawne ubiory noszone były powszechnie doI wojny światowej: długie sukmany (czarne lub siwe), ‘marynarczyska’ – z płótna lub z wełny szyte przez kobiety (używane na co dzień), kupowane w mieście (od święta). Lniana koszula na co dzień), koszula z przodem i kołnierzem obszytym płótnem (od święta). Krawaty pojawiły się po I wojnie światowej. Spodnie ‘golfy’ – szerokie, wpuszczane w buty z cholewami.

Pytanie 79

Maciejówki’ pojawiły się po I wojnie światowej. Obecnie nosi je kilku starszych gospodarzy.

Pytanie 80

Drewniane chodaki: ‘drewnioki’ noszono przed I wojną światową. Obecnie nie są noszone.

Pytanie 81

Do dziś zachowały się : ‘wełnioki’ – wełniane, pasiaste spódnice noszone zimą przez starsze kobiety, od święta, ‘zapaski’ – „fartuch na ramiona” lub „fartuch do odziewu” – powszechnie noszą starsze kobiety, młodsze tylko wtedy, gdy jest zimno, „fartuch do pasa” – (mniejsza zapaska) noszą starsze kobiety (zniszczone na co dzień, nowe od święta).

Pytanie 82

Gorsety noszono do I wojny światowej. Obecnie dziewczęta i dzieci noszą je „przy chorągwi”. Wiązanie chustek: do II wojny światowej chustki na głowach wiązano do tyłu (wiążą najczęściej do pracy), po wojnie – pod brodą (w zimie). Obecnie młode kobiety chodzą z gołą głową lub wiążą chustki wedle mody. Przed I wojną światową wiązano chustki ‘na czepek’ – naokoło głowy i z przodu zawiązywano.

Pytanie 83
---
Pytanie 84
---

Informacje

  • Sygnatura: 21.26.XVI
  • Gmina: Sędziejowice
  • Powiat: łaski
  • Województwo: łódzkie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl