Polski Atlas Etnograficzny

Kryry

Pytanie 78

Na przełomie XIX i XX wieku mężczyźni nosili białe, lniane spodnie. Strój męski zaginął po II wojnie światowej. Do II wojny światowej noszono staroświeckie kapelusze tzw. ‘stufhut’, ‘cylinderhut’.

Pytanie 79
---
Pytanie 80

Drewniane buty: ‘pantofle’ – obuwie o drewnianej podeszwie i skórzanej cholewce, noszone od dawna, do chwili obecnej.

Pytanie 81

Starsze kobiety noszą jeszcze długie spódnice i chustki szalowe i chustki na głowę (na co dzień - gorsze, do kościoła - odświętne). Zasadnicze części stroju noszone jeszcze przez kobiety: ‘jakla’ – długa (20 cm i więcej poniżej pasa) bluzka wypuszczana na kieckę, zapinana nieco z boku (od rozpinanego kołnierza aż do dołu), długie bufiaste rękawy. Na co dzień – z kretonu w różnych kolorach i o różnych wzorach. Od święta – ‘ze sztofu’ (sukna), ‘jedbawiu’ (jedwab), aksamitu, atłasu, ‘plisu’ (welur). Zwykle ciemne (czarne, modre, zielone, fioletowe i inne), jednobarwne. Zapinane na zatrzaski, z wierzchu zdobione jednym lub dwoma rzędami, czasem lśniących guzków. Letnie jakle noszone w domu, mają czasem krótki rękaw. ‘Kiecki’ – spódnice wierzchnie, szerokie, długie powyżej kostek. Szyte z lejbikiem. Na co dzień z kretonu w ciemnych kolorach. Na święta z sukna, aksamitu, jedwabiu, jednobarwne. ’Szaltuch’ – białe chusty wełniane, np. tureckie. ‘Plejdy’ – długie, szerokie z sukna lub jedwabnego weluru noszone w okresie międzywojennym. ‘Zapaski’ – z kretonu lub płótna, szyte z klinów. ‘Fartuchy’ – jedwabne, atłasowe, szyte z jednego prostokątnego kawałka.

Pytanie 82

Noszą tylko fartuchy perkalowe. Jeszcze w okresie międzywojennym noszono tzw. ‘żurki’ – białe chustki z płótna, z haftowanym na biało rogiem, mocno krochmalone, wiązane z tyłu głowy. ‘Żurek’ raz zawiązany zdejmowano z głowy bez rozwiązywania go i zakładano kilka razy. Wiązanie chustki: pod brodą – najczęściej, w lecie, do pracy – wiązane z tyłu głowy na potylicy.

Pytanie 83
---
Pytanie 84
---

Informacje

  • Sygnatura: 20.34.XV
  • Gmina: Suszec
  • Powiat: pszczyński
  • Województwo: śląskie
Wyświetl wszystkie badania
progressiv.pl